This is an example of a HTML caption with a link.

KALENDARZ PRAC OGRODNICZYCH

Teraz jest najlepszy moment. Sok z brzozy zbiera się, gdy drzewo zaczyna budzić się do życia, zanim pojawią się liście. Więc do dzieła!


1. Wybierz odpowiednie drzewo
Obwód pnia na wysokości 1,3 m od ziemi nie powinien być mniejszy niż twoje przedramię, czyli ponad 20 cm. Drzewo powinno mieć już więc kilkanaście lat. Powinno być zdrowe i rosnąć daleko od szosy.


2. Wybierz metodę
Z PNIA. Gdy chcesz więcej soku, możesz go pobrać bezpośrednio z pnia. Na wysokości ok. 0,5 m należy wywiercić otwór. Brzoza to twarde drzewo, dlatego użyj dobrej wiertarki. Jeśli nie masz w pobliżu żadnego źródła prądu, najlepsza będzie wiertarka ręczna, czyli korba stolarska. Ale jej wiertło też musi być ostre. Zanim zaczniesz wiercić, delikatnie siekierką usuń korę w tym miejscu (3 cm na 3 cm). Wywierć otwór o średnicy ok. 1 cm na głębokość do 3 cm, prostopadle do pnia. W otwór wetknij plastikową bądź metalową rurkę. Pod spodem ustaw naczynie bądź przyklej taśmą do rurki plastikową butelkę. W ciągu doby tą metodą możesz zebrać 5–6 l soku. Z tego samego otworu możesz zbierać sok do momentu, aż przestanie lecieć. Potem posmaruj uszkodzoną korę maścią ogrodniczą, żeby nie dostał się tam grzyb.
Z GAŁĘZI. Gdy nie chcesz robić otworu w pniu, sok możesz zebrać z uciętych gałęzi. Weź ostry sekator, utnij gałąź, powieś na niej butelkę lub puszkę i czekaj... Dobrze zaklej otwór butelki taśmą, żeby nie dostały się tam żadne owady.


3. Wypij od razu lub schowaj do lodówki. Nie przechowuj dłużej niż 4 dni
A co w sobie zawiera sok z brzozy? Błyskawicznie przyswajalny cukier, kwasy organiczne (jabłkowy i cytrynowy), witaminy z grupy B, witaminę C, liczne sole mineralne, potas, magnez, fosfor, wapń, żelazo, miedź, aminokwasy. Dlatego dobrze go pić na wzmocnienie odporności. Idealnie też regeneruje po przebytym już przeziębieniu. Reguluje też przemianę materii. Podobno jest dobry nawet na bóle reumatyczne.

Co ciekawe, sok z brzozy w medycynie ludowej od lat uważany był za lek zapobiegający powstawaniu raka, a szczególnie raka płuc. Powinni go więc pić palacze. 
Ale przede wszystkim to orzeźwiający, energetyzujący, smaczny napój, całkowicie naturalny!

WAŻNE!

Nie zbieraj soku z brzozy w lesie. Nie powinieneś. To mienie państwowe. Leśniczy może cię więc posądzić o niszczenie tego mienia i wlepić ci mandat. Ale zawsze możesz uzgodnić to z leśniczym. Jeśli zezwoli, to korzystaj. 

 

 

 

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Saba Ogrody - Zakładanie Ogrodów Warszawa Białołęka tel 602-221-611.